niedziela, 11 listopada 2012

"Kazio i skrzynia pełna wampirów" - Iwona Czarkowska


..... 

Na skraju miasteczka stał dom.
Niby zwyczajny, jak wszystkie inne domy,
ale niezupełnie… Jedni twierdzili,
że jest parterowy i ma dach pokryty
czerwoną dachówką. Inni upierali się,
że dach wcale nie jest czerwony,
tylko zielony, a dom – piętrowy
i z dużym kominem. Bili i tacy,
którzy przekonywali wszystkich,
że w tym miejscu żadnego domu nie ma,
tylko rośnie gęsty las,
w którym… mieszkają WAMPIRY!
....

Fragment pochodzi z książki "Kazio i skrzynia pełna wampirów" wydanej w 2011 roku przez wydawnictwo Wilga.Wampir - najlepszy przyjaciel człowieka...


    Kazio to średniak. Średniak, bo ma starszą siostrę i młodszego brata. Trudno jest być średniakiem. Łatwiej jest, gdy ma się kolegę średniaka. Ale życie czasem płata figle i trzeba się przeprowadzić. Do Wampirzyc, gdzie Kazio nie zna nikogo. W swoim nowym starym domu Kazio z nudów zaczyna szperać we wszystkich zakamarkach i odnajduje dziwną skrzynię, chowa się w niej przed siostrą, a kiedy się z niej wydostaje spotyka niezwykłą rodzinę, jak się okazuje - wampirzą.
   Niewielkich rozmiarów książeczka niewątpliwie spodoba się dzieciom, którym tematyka wampirów i różnych potworów nie jest dobrze znana. Autorka ukazuje wampiry jako osobniki całkiem sympatyczne i zupełnie ludzkie - poszukujące zgubionej skarpetki, przygotowujące przyjęcia dla rodziny, a przede wszystkim znajdujące czas dla Kazia, którego mama zajęta jest pracą i młodszym synem, tato jest roztargnionym malarzem bez sukcesów, siostra żyje własnymi sprawami, a młodszy brat zajmuje się głównie zjadaniem sznurówek, gdy uda mu się wypełznąć z kojca.
     Książka pomaga oswoić dziecięce lęki - przed zmianą, przed jakże strasznymi potworami, które okazują się sympatyczne. Pokazuje codzienne perypetie zwyczajnej rodziny, od której odskocznią może być przyjaźń ludzko-wampirska. Pokazuje, że niezależnie od tego kim są i jak wyglądają nasi znajomi, mogą nam pomóc - choćby w szkole. Książka uczy tolerancji, pokazuje, że każdy jest inny i warto go poznać zanim wyda się na jego temat opinię. Ach! I jeszcze jedno - czosnek i jest przesmaczny i można zrobić z niego wszystko, łącznie z lodami.
 

      Iwona Czarkowska ukończyła dziennikarstwo  na uniwersytecie Warszawskim w 1994 roku. Debiutowała w roku 2005 opowiadaniami publikowanymi w „Świerszczyku”. Książkowy debiut to cykl opowieści o nowych przygodach Bolka i Lolka (2008-2009). W 2009 wydała zbiór opowiadań „Kocia odkrywalnia tajemnic” oraz trylogię dla dzieci „Ekoludki z Zielonej Planety”. W 2009 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Wydawnictwa Telbit za książkę dla młodzieży „Duchy ze Wzgórza Rabowników”. Zajmuje się również tłumaczeniami literatury dziecięcej.
          "Kazio i skrzynia pełna wampirów" opowiada o siedmioletnim Kaziu, który przeprowadza się do Wampirzyc wraz z zabieganą mamą, z tatą artystą malarzem, z nieznośną starszą siostrą i młodszym bratem wiercipiętą. Jamnik Wampir też jest tu bardzo istotny. Książka opowiada, jak to w jednym domu toczyło się życie pełne niespodzianek i rozwijało się towarzystwo przyjaźni ludzko-wampirskiej opowiada ta książka.


_____________________________________________________________________

Książkę  przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki, Polacy nie gęsi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz