piątek, 25 stycznia 2013

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - Stieg Larsson

 

Stieg Larsson urodził się 15 sierpnia 1954 roku w Skelleftehamm, zmarł nagle na zawał serca 9 listopada 2004 roku w Sztokholmie. Jako dziennikarz zajmował się rasizmem i prawicowym ekstremizmem, znany ze swoich lewicowych poglądów. Był redaktorem naczelnym trockistowskiej gazety Fjärde internationalen i fanem science-fiction. Przyczynił się do powstania szwedzkiej, antyfaszystowskiej fundacji Expo i magazynu Expo, w którym pełnił rolę naczelnego redaktora aż do śmierci. Długoletnia partnerka życiowa Larssona - Eva Gabrielsson - jest w posiadaniu jego laptopa z konspektem i dwustu stronami czwartej części Millenium.Dziennikarz Mikael Blomkvist i researcherka Lisbeth Salander to tandem, który ma rozwikłać zagadkową zbrodnię z odległej przeszłości. On jako główny bohater nie jest szczególnie ciekawy, taki trochę bez wyrazu, ale dzięki temu nie przysłania sobą fascynującej i pierwszorzędnej historii klanu Vangerów. Ona - hakerka, outsiderka, nie da się jej nie lubić.

Wątków jest tu sporo - stan kurateli, naziści, pasje, bogactwo, dziennikarstwo, skomplikowane związki. W skrócie: współczesna Szwecja to niezbyt idylliczne miejsce. Rodziny poważane kryją mroczne tajemnice, trudno o prawdę w mediach, bo łatwo trafić za taką do więzienia. Larsson zwraca uwagę na to, czym zajmował się w swojej pracy - faszyści, naziści, przemoc wobec kobiet, ale to nie jest głównym atutem książki. 

Wciągająca, uzależniająca jak narkotyk opowieść kryminalna sprawia, że mimo, iż książka nie jest najmniejszej objętości, wcale nie ma się dosyć. Styl jest doskonały, a książka jednym z lepszych tego typu jakie udało mi się przeczytać.


______________________________________________________
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki, Czytamy kryminały, Z półki

1 komentarz:

  1. W tym roku postanowiłam przeczytać sporo kryminałów, ale ten raczej nie trafi w moje ręce.
    Przyznać jednak muszę, że tytuł książki jest dosyć intrygujący. ;D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń