czwartek, 10 stycznia 2013

"Wiersze" - Jonasz Kofta

Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron, żaden beton

Kroplą pamięci
Nicią pajęczą
Zapachem bzu
Wiesz już na pewno
Świeżością rzewną
To właśnie tu

Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liścieFragment wiersza "Pamiętajcie o ogrodach" autorstwa J. Kofty pochodzi z książki pt. "Wiersze" wydanej w 1996 roku przez Wydawnictwo C&T.


Jonasz Kofta urodził się 28 listopada 1942 roku w Mizoczu, zmarł 19 kwietnia 1988 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1962 roku założył kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy "Hybrydy" wraz z Janem Pietrzakiem i Adamem Kreczmarem. Publikował w "Szpilkach", "Radarze", "Płomyku", "ITD." Współpracował z radiową "Trójką", która w 1994 roku ustanowiła nagrodę "Jonasz" w kategorii twórczości kabaretowej i literackiej. Znany jest głównie jako autor tekstów bardzo popularnych przebojów. Cierpiał na chorobę nowotworową, którą udało mu się pokonać. Zmarł w wyniku powikłań po zakrztuszeniu się.

Poezje Kofty zna chyba każdy Polak, niekoniecznie koneser poezji. Myślę, że większość osób swoje pierwsze spotkanie z Koftą zawdzięcza jakiejś piosence. A te piosenki są niezapomniane i to przede wszystkim dzięki przejmującym tekstom.

Tomik zawiera takie właśnie, chwilami przyprawiające o dreszcze, mądre, niebanalne utwory, w tym takie jak "Pamiętajcie o ogrodach", "Samba przed rozstaniem" czy "Jej portret". Tchną nadzieją, mówią o miłości, rozstaniach i mają w sobie nerw, który nie pozwala zapomnieć o nich ot tak. Są wręcz nie do zapomnienia.

_______________________________________________________________________
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki, Z literą w tle, Polacy nie gęsi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz